Twitter´in Kapatılma Sebebi
20 Mart 2014    Yazar: Eray KÖSEOĞLU    1723 kez okundu

twitter-fall-sm
Twitter’a erişim engellendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bursa’da yaptığı konuşmada ‘Twitter mivıttter kökünü kazıyacağız” söyleminin ardından Başbakanlık Basın Müşavirliği“Twitter’e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir.” diye bir açıklama yapmıştı.

Ve şu anda Türkiye’den popüler sosyal ağa erişmeye çalışanlar mahkeme kararını görmeye başladı. TİB’in erişim engellemeleriniaktardığı sayfada da 4 koruma tedbiri kararı yer alıyor.

Güncelleme: Sosyal medyadan izlediğimiz kadarıyla engelleme kararı Avea, D-Smart, Turkcell, Superonline, TTNET, Uydunet ve Vodafone dahil tüm İnternet Servis Sağlayıcı’larda uygulanmaya başlanmış.

Güncelleme 2: Şu anda uygulamaya geçen Koruma Tedbir kararları, İstanbul Anadolu 14. Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi, Samsun 2. Sulh Ceza Mahkemesi ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınmış.


Twitter Neden Kapatıldı ?


Neden kapatıldı ? Türkiye dışındaki diğer ülkelerde yaşayan biri Twitter aracılığıyla tehdide, şantaja yada hakarete uğramışsa ve mahkemeye başvurmuşsa mahkeme, Twitter yönetiminden bu şahısların kimliğiyle ilgili bilgi ister ve Twitter yönetimi de gerekli bilgiyi verir.

Lakin ne yazık ki Twitter yönetimi bu hakkı Türkiye´ye tanımıyor. Twitter yönetimi Türkiye´deki mahkemelere hiçbir sekilde bilgi vermiyor ve işlenen suça ortak oluyor. Türkiye´nin defalarca yaptığı uyarıya rağmen Twitter yönetimi bu tutumunu değiştirmedi. Twitteri kullanan herkes cok iyi bilirki twitterda küfürler, tehditler, şantajlar havada uçuşuyor. Bunun tek sebebi bunları yapanlara herhangi bir ceza verilemiyor olmasıdır. Bunun neticesinde hükümetin Twitterin fişini çekmekten baska bir çaresi kalmadı. Kısacası RTE kendine yapılan hakaretlere çözüm bulmak için böyle bişe yaptı. 

Twitter´a Nasıl Girebilirim?

Video ki ayarlar ile tüm yasaklı sitelere girebilirsiniz.

 
Yorum Yaz
Adınız :
Mesajınız :