Yurtdışındaki Üniversiteler Aynı Değildir!
04 Mart 2015    Yazar: Eray KÖSEOĞLU    4070 kez okundu

Merhaba Arkadaşlar, 

Uzun zamandır paylaşım yapmıyordum ve derslerden zaman kalmadığı için sitemle pek ilgilenemedim. Bu paylaşımı yapmamdaki sebep sosyal ağ üzerinden YÖK´ün almış olduğu yeni kararlara yapılan yorumlardı. Okuduğum bazı yorumlar genellikle şöyleydi:

"Çok iyi oldu artık parayı veren dış ülkelerden diploma alamayacak"

"Parayı basan diplomasını alıp geliyor. Biz burda sabaha kadar çalışalım onlar parayla diploma alsın. İyi oldu hepsine..."

"Adamlar yata yata okul geçiyordu herşey bitti"

Şimdi bu arkadaşlar yurtdışında ne görmüş ne duymuşlarda böyle konuşuyorlar? Yurtdışındaki kalitesiz 2-3 üniversite yüzünden nedense bütün hepsini aynı kefeye koyuyorlar. Arkadaşım yok öyle bişe. Bizde gece gündüz ders çalışıyoruz. Bizde vizede finalde uyku uyumuyoruz. Bırakın finali vizeyi hocalarımız öğrenciler rahatlayıp kendilerini bırakmasınlar diye her hafta bütün derslerden quiz oluyoruz. Acaba geçen dersin öğrencilere faydası oldu mu? Acaba gerçekten öğrendiler mi? gibi soruları Türkiye´deki hangi üniversite hocası kendine soruyor? Hocalarımız bizim için elinden geleni yapıyor. Bizde öğrenmek için elimizden geleni yapıyoruz. Parayla diploma alma diye bişe kesinlikle olamaz. 


Biz Travnik Üniversitesi´nde Türkçe eğitim görüyoruz ve hocalarımızda Türk. Marmara, Hacettepe, Çapa ve Cerrahpaşa gibi çok önemli yerlerden geliyorlar. Hepsi birbirinden değerli hocalarımız var. Bu hocaları hangi üniversite kendi bünyesinde toplayabilir ki? Aldığımız eğitimin kalitesi ölçülemez...

Ha gelelim diğer bi konuya. Biz YGS ve LYS için çalışıp iyi bir üniversiteye girmek için uğraşalım onlarda parayla direk istedikleri yere girsinler gibi bi konu var ortada. Aslında bu konuda da haksız değiller. Ama şöyle bi durumda var. Ben liseyi sağlık meslek lisesinde diş teknisyenliği bölümünü okuyarak bitirdim. Bizim zamanımızda kat sayı denilen gereksiz bir sistem vardı. Alan dışı tercih yaptığın zaman puanın neredeyse yarıya düşüyordu. Sen bu sistem içinde istediğin bölümü nasıl kazanabilirsin? Bizde hadi öyle olsun bölümümüze devam edelim dedik. 2 yıllık diş protez bölümüne girdik. Ve sonuç olarak orayıda bitirdik. Bitirdik bitirmesine ama tekrardan engellerle karşılaşıyoruz. Normalde diğer bölümlerde lisansa geçiş imkanı varken bizde diş hekimliğine geçiş yok. Sen gel 6 sene diş oku sonrada deki kardeş senin eğitimin buraya kadar.  Bizde mecburiyetten yurtdışını tercih ettik. Sanki keyfimizden geldik buralara kadar.   Ama iyi ki gelmişim iyi ki Travnik Üniversitesi diyebiliyorum. Şuan diş hekimliği okuyorum. 5 senem daha dişe gidecek ama olsun. Burayı hayırlısıyla bitirirsem eğer 11 sene diş okumuş olacağım. Ve ayrıca böyle düşünenler tekrardan düşünüp karar versinler sizce kim haklı? Bizde ilerisinde vatanımıza ve milletimize faydalı birer birey olarak geri döneceğiz İnşallah. 

Ve son olarak bizlere emeği geçen hocalarımıza teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varsınız...
 
Yorum Yaz
Adınız :
Mesajınız :
burcu peker08/04/2015
hepsi doğru aynen katılıyorum
  Eray KÖSEOĞLU12/04/2015
Teşekkürler..
Svnc12/11/2015
Bende teknisyenim ve okumak istiyorum dis hekimligini gercekten guvenilir mi denklik nasil bilgi verebilir misiniz
  Eray KÖSEOĞLU14/11/2015
"Diş hekimliği güvenilir mi?" derken? Denklik için Türkiye`ye döndüğünde sts sınavına giriyorsun. Başarılı olursan denkliği alıyorsun. Yök`ün sitesinde bu bilgiler var, oraya bakabilirsin.
Tika09/08/2016
Yazınızı okudum çok güzel yazmışsınız. Bende diş protez okuyorum ve diş hekimliğine geçişle ilgili internetten bu konuyla ilgili yeterli bilgiye ulaşamadım. Size bazı sorularım olacaktı.Hangi ülkelerde diş hekimliğine geçiş hakkımız var? Kulaktan dolma bazı şeyler duydum diş hekimliğine geçiş kaldırılacak diye, bu konuda bir bilginiz var mı?Aradan uzun zaman geçmiş umarım yazımı görürsünüz.Şimdiden teşekkür ederim..
Alpay02/05/2017
Ben ağız ve diş sağlığı okuyorum 1 sene sonra mezunum dış hekimliğine geçişi yurt dışında Nerede yapabilirim .
  Eray KÖSEOĞLU03/05/2017
Türkiye`de hangi alanlarda lisans tamamlama hakkına sahipsen yurtdışı içinde o geçerli. Benden sana tavsiye ya 1. sınıftan başla yada hiç başlama :)
Güliz 02/10/2017
Ben de diş teknikerligi mezunuyim ve bu yıl yurtdısinda dis hekimligine tamamliyorum . Tamamladiktan sonra denklik alabiliyor muyim acaba ve yahut yök tamamlamayı kabul ediyo mu
  Eray KÖSEOĞLU05/10/2017
Türkiye`de hangi bölümlere tamamlayabiliyorsanız yurtdışında da o geçerli. Yök`ün bana verdiği cevap buydu. Bende 1. sınftan başladım.
Fatmanur Ayçiçek 13/11/2017
Eray bey şimdi ben anlamadım ben de ağız ve diş sağlığı okuyorum yani diş teknikeri olucağım inşaAllah ama yurtdışında diş hekimliğine geçiş var mı bu bölümün bilmiyorum siz hangi bölümü bitirdiniz de geçiş yaptınız diş hekimliğine
  Eray KÖSEOĞLU18/11/2017
Ben diş protez teknolojisi okudum. Yurtdışında 1. sınıftan başladım. Geçiş diye bişe yok. Türkiye`de hangi bölümlere geçiş hakkınız varsa o bölümlere geçebilirsiniz. Yurtdışı içinde bu geçerli. Yani yurtdışında 3. sınıftan başlama diye bişe yok. Denklik alamazsınız.
pony11/02/2018
eray uluslararası humaniter üniversitesi diş protez ve ağız ve diş sağlığı bölümlerini okuyanlara diş hekimliliğine geçiş yaptırıyor.. Videosuda var kendileride diyor yök denkliğimiz var diye ama iyice kafam karıştı
  Eray KÖSEOĞLU12/02/2018
O zaman sana eğitim hayatında başarılar. :)
kübra 11/08/2018
merhaba ben türkiyede ağız ve diş sağlığı okudum. üniversite mezunuyum. travnik üniversitesinde ne kadara diş hekimliğii okuyorsunuz?
emrullah kamar23/07/2019
şimdi bende uzun zamandır araştırıyorum var diye biliyorum yazınızı 2 defa okudum birşey anlamadın net bir bilgi verebilir misinz?
  Eray KÖSEOĞLU11/08/2019
Neyi soruyorsunuz?
ayşe16/12/2019
Merhaba, Travnik üniversitesinde ne kadara okuyorsunuz? Geçişler hakkında daha detaylı bilgi verir misini? Mesela siz nasıl bu süreçten geçtiniz? Ağız ve diş sağlığı 1.sınıf öğrencisiyim bölümü bitirince geçmek istiyorum yardımcı olur musunuz? Teşekkürler..
  Eray KÖSEOĞLU18/12/2019
Türkiye`de hangi bölümlere geçiş yapabiliyorsan sadece o bölümlere geçiş yapabilirsin. Onun dışındaki bölümlere geçiş yaparsan Türkiye kabul etmez denkliğini alamazsın. Ağız ve diş sağlığından diş hekimliğine geçiş olmadığı için yurtdışınada gitsen 1. sınıftan başlamalısın.
Senanur Şele26/03/2020
Ben diş protez okuyorum marmara ünisinde. Başka ülkede bu işi yapabilir miyim?
  Eray KÖSEOĞLU27/03/2020
Gideceğin ülkenin denklik sınavlarına giriyorsun. Kazanırsan çalışabilirsin.
Kaan ileri22/04/2021
Ben diş protez 1.sınıfımı bu sene bitiricem kral nasıl olucak süreç yurt dışında diş hekimliğine gitmem için tekrar yks benzeri bi sınava mı giriyorum yoksa bu bölümü bitirip oraya e mail atıp direk sınava girmeden diş hekimliği omuyabiliyomuyum
Elif03/09/2021
Merhaba bilgiler için öncelikle teşekkürler fakat anlamadigim bir şey var ben dis protez teknolojisi okuyorum ve Türkiye de hangi bölümlere geçiş varsa yurt dışında da o geçerli derken şu an diş protez tek. okumamin yurt dışında diş hekimliği okumak için hiçbir olanağı yok mu demek oluyor?
  Eray KÖSEOĞLU04/09/2021
Faydası yok. Diş hekimliğine 1. sınıftan başlayacaksın.