Türk Kızılayı´nın Maden Suyu Açıklaması
07 Ocak 2014    Yazar: Eray KÖSEOĞLU    2246 kez okundu


Merhaba arkadaşlar son günlerde sosyal ağlardaki haberlerde Türk Kızılayı´nın kendi üretimi olan maden sularının üzerindeki Türk yazısını kaldırması tartışılıyor. Bende buna tepki olarak Türk Kızılayı´na bir mail gönderdim. Gelen cevabı aşağıda paylaştım. Maili okurken şu sonucu çıkardım. Sanırım herkese hitap etmesi açısından kaldırdılar. Malûm son günlerde Türk - kürt problemleri var. Acaba Türk yazısını kürt vatandaşlarımızda alsın diye mi kaldırdılar bilinmez. Amaçları satışı artırmaktı ama başarısız oldular. 

Kim istemez ki kızılay iyi para kazansın topluma yardım etsin. Hedefleri çok para kazanıp çok yardım etmekse Allah yardımcıları olsun. Ha yok eğer buda diğer olaylar gibi Türk kavramanı toplumdan uzaklaştırmaksa Allah bildiği gibi yapsın. İnşallah öyle değildir...

Biz yinede yardıma ihtiyacı olan insanlar için bu maden sularından alcaz. Fakat kafamızda soru işaretleriyle...

Sayın Eray Köseoğlu,

 

Türk Kızılayı Maden Suyunun yenilenen imajı, birçok değişikliği de beraberinde getirdi. Türk Kızılayı Maden Suyu olarak bizi biz yapan değerleri koruyarak, günümüz trendlerine uygun ve tüketici alışkanlıkları doğrultusunda bir değişime imza attık. Yaptığımız araştırmalardan yola çıkarak ve tüketici algısını da dikkate alarak Maden Suyumuzun ismini toplum genelinde benimsenen marka adıyla Kızılay Maden Suyu olarak değiştirdik.

 

Bu değişim sonrasında yapılan bu yenilikleri ve sebeplerini ana hatlarıyla sizlerle paylaşmak istedik.

 

Maden Suyumuz Neden Türk Kızılayı Değil de Kızılay

 

Bizim kurumsal ismimiz Türk Kızılayı’dır. Biz bir insani yardım kuruluşuyuz ve kurumsal olan ismimizde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Tüzüğümüzde belirtilen resmi adımız da Türkiye Kızılay Derneği’dir. Uluslararası arenada da Turkish Redcrescent (Türk Kızılayı) olarak tanınmaktayız.

 

Maden Suyumuz ticari bir üründür. “Kızılay Maden Suyu” da bu ürünün ticari markasıdır. Maden Suyumuzda yapılan değişiklik, kamuoyu alışkanlıkları neticesinde gerçekleştirilen sadece tasarımsal bir değişikliktir. Yaptığımız yenileme çalışması sırasında ismimizi Kızılay Maden Suyuna dönüştürmemizin birincil nedeni de tüketici algısıyla paralel bir imaj oluşturma yaklaşımıdır. Bunun yanı sıra Türk Kızılayı ile olan kurumsal bağımız, yeni tasarımlarımızda da yer almaktadır.

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1926 yılında bize bağışlandığından bu yana bu mirasa Kızılay Maden Suyu olarak sahip çıkıyoruz.

 

Türk Kızılayı Çatısı Altında Yer Almaktan Gurur Duyuyoruz

 

Kızılay Maden Suyu bir Türk Kızılayı markasıdır. Türk Kızılayı çatısı altında üretilip tüketicinin beğenisine sunulmaktadır. Tüm geliri Türk Kızılayı’nın afet ve sosyal yardım çalışmalarında kullanılan Kızılay Maden Suyu, Türkiye’nin en köklü, en bilinen ve en sevilen markalarından biridir. Hayata geçirdiğimiz ürün bazlı bu değişim sırasında Türk Kızılayı ile aramızdaki kurumsal bağı yansıtmak için Türk Kızılayı ismini ve logosunu tüm çalışmalarda korunmuştur. Böylece modernleşen formumuz ve köklü geleneklerimiz aynı tasarımda buluşmuştur.

İsim Değişikliği

 

Türk Kızılayı bir yardım kurumu iken Kızılay Maden Suyu ise bu kurumun yardım çalışmalarına hizmet eden ticari bir markadır. Ve her marka gibi tüketici algısını gözetmek zorundadır. Yaptığımız yenileme çalışması sırasında ismimizi Kızılay Maden Suyu’na dönüştürmemizin birincil nedeni de tüketici algısıyla paralel bir imaj oluşturma yaklaşımıdır. Bu doğrultuda yaptığımız kamuoyu araştırmaları bize gösterdi ki tüketici algısında geçmişte olduğu gibi hala kahverengi ve yeşil şişelerde aldığımız “Kızılay Maden Suyu” olarak bilinmekteyiz. Doğal olarak raflardaki ismimizle tüketici algısındaki ismimizin örtüşmesi markamıza katkı sağlayacak bir değişiklik olarak ön plana çıktı. Buradan hareketle Kızılay Maden Suyu geniş kitleler tarafından kabul gören adıyla raflardaki yerini aldı.

 

Sonuç olarak Türk Kızılayı çatısı altında bir işletme olarak çalışmaya devam edecek olan Kızılay Maden Suyunda, isim de dâhil yaptığımız yenilemenin amacı; Türk Kızılayı’na daha yüksek katma değer sağlamaktır.  

 

Türk Kızılayı Mineralli Su İşletmeleri

 
Yorum Yaz
Adınız :
Mesajınız :