Web Sitelerinde SEO´nun Önemi
07 Ocak 2014    Yazar: Eray KÖSEOĞLU    1176 kez okundu
Web sayfası tasarımı yapmak ve bunu insanların beğenisine sunmak oldukça detaylı bir iştir. Web sayfasının ana hatlarının hazırlanması, renk uyumunun gözetilmesi, kullanılacak efekt ve grafiklerin hazırlanması ve bunu bir uzman eli ile bir resim düzenleme programı ile hazır hale getirmek yeterli değildir. Web sayfasının hazırlanmasının ardından bunun css e dökülmesi, varsa bir web yazılımı ile entegre edilmesi de web sayfasının yayınlanabilmesi için yeterli değildir.

Hazırlanan web sayfasının ziyaretçiler tarafından bulunabilir ve ulaşılabilir olması da oldukça önemlidir. Bir sanat eseri hazırlayıp bunu bir dolaba kapatmak nasıl saçma ve lüzumsuz bir durumdur. Yapılan bir sanat eseri galerilerde ve sergilerle insanların beğenisine sunulur. İnsanların bu galeri ve sergiden haberdar olmaları için reklam ve tanıtımı yapılır. Aynen bunun gibi bir web sayfası da ancak seo ile insanların beğenisine sunulabilir. Seo çalışması yapılarak arama motorlarında üst sıralarda gözükmesi için her türlü teknik işlem yapılır. Bu sayede insanlar hazırlanan güzel ve görselliği harika bir webtasarım eserine oldukça rahat ulaşabilir, hem görselliğini görebilir hem de web sitesi içerisindeki içerikten faydalanabilir ve yararlanabilir.
Web Tasarım

 Bu açıdan web tasarımhizmetleri seo olmadan düşünülemez. Seo uzmanlık gerektiren bir şeydir. Her seo yapıyorum diyen kişiye güvenilemez. Seo yaptıracağınız zaman tercihleriniz arasında bir araştırma yapmalı ve tercih buna göre şekillendirilmelidir. Seo yaptırılacak ve seo desteği alınacak kişi ya da firmanın daha önce hizmet sunduğu referanslar istenir. Gerekirse bu referans sahipleri ile teker teker görüşülerek almış oldukları hizmetten memnuniyetleri sorgulanır. Buna göre ciddi bir karar verilebilir. Ayrıca webtasarım hizmetlerinin olmazsa olmazı seo hizmetini alacağınız kişiden izleyeceği yol sorulur. Ve seo hizmeti neleri kapsadığı, ne tür bir yol izleneceği konusunda teknik bilgi istenir.

Tüm bunlar tercihinizi yapmakta ve seo hizmetini almakta ciddi ve belirleyici yollardır. Sonucundaseo hizmetleri sağlıklı bir şekilde işler ve belli bir süreçte tüm işlemler düzgün ve sırasına göre yapılırsa, webtasarımını yaptırdığınız web sitesi başarıya ulaşır. Yani arama motorlarında sizin belirleyeceğiniz kelimelerde üst sıralardaki yerini almış olur. Bu da web sitesinin içeriğine göre, ya satışı yapılan ürün ve hizmetlerin müşteri potansiyelini yükseltir, ya da web sitesi trafiğinde ciddi bir artış sağlar.

Seo işlemi süresince aslında en dikkat edilmesi gereken bir anahtar kelime analizi yapılması gerekliliğidir. İstediğiniz anahtar kelimelerde hangi varyasyonlarda insanların arama yaptığını iyi analiz etmelisiniz. Sizin aklınızdaki anahtar kelime çoğu zaman aslında insanların arama yaptıkları ve çok sık kullandıkları kelime olmayabilir. Bu sebepten Google ya da benzeri servislerin anahtar kelime tahmincisi yazılımlarını kullanmanızda fayda vardır. Bu sayede siz anahtar kelimenizi sorgulattığınızda, bu anahtar kelimeye yakın insanların hangi varyasyon ve farklı kelimelerde aratma işlemi yaptırdığını çok net öğrenebilirsiniz. Bu sayede seoişlemi için daha gerçekçi bir çalışma yaptırmış olursunuz. Bu sayede sizin tahmin ettiğiniz ama gerçekte fazla arama yapılmayan bir kelimede boşuna çabalamamış, boşu boşuna ücretler ödememiş ve zaman kaybetmemiş olursunuz. Daha sağlıklı sonuçlar alabilir ve sonucunda gerçekten ziyaret edilen harika bir web sitesini işletiyor ve yönetiyor olursunuz.


Bir web sayfası için iyi bir webtasarımı, web tasarımının css e dökülmesi yada bir yazılıma entegre edilmesi çok önemlidir fakat seo bunların tamamından daha önemlidir. Lütfen bunu unutmayalım ve seo ya hakettiği önemi verelim. Bu uğurda yapılan harcamaları fuzuli görmeyelim. Unutmayalım ki sonucunda çok daha fazla kazanacaksınız.
 
Yorum Yaz
Adınız :
Mesajınız :